0,00 €

V košarici ni izdelkov.

0,00 €

V košarici ni izdelkov.

More
    DomovRevijaPredstavljamoProgrami za simulacijo električnih vezij (1)

    Programi za simulacijo električnih vezij (1)

    Programi za simulacijo predstavljajo pomemben člen pri razvoju kateregakoli elektronskega vezja, ker večkratno pospešijo njegov razvoj, vezje je enostavno optimizirati in odpraviti napake, kar zmanjšuje količino celotnega vloženega dela in denarja ter skrajšuje čas razvoja, obenem pa s tem dobimo boljši in cenejši izdelek.

    Izmed množice razpoložljivih programov se moramo odločiti za takšnega, ki bo ustrezal našim zahtevam. Pomembno vlogo pri tem igra seveda cena takšnega programa, če pa bi bilo mogoče, bi si seveda želeli čim boljši brezplačen program. V tem prispevku je predstavljeno večje število programov za simulacijo analognih in digitalnih signalov, ki se najpogosteje uporabljajo v Windows okolju, nekateri pa so tudi za Linux okolje. Opisne so njihove osnovne karakteristike in cene, prav tako pa so omenjene tudi njihove morebitne brezplačne različice.

     

    Načeloma lahko programe za simulacijo razdelimo na SPICE, SIMPLIS, SPICE/SIMPLIS in ostale.

    SPICE (Simulation Program with Integrated Circuit Emphasis) uporablja matematični model za ponazoritev obnašanja pravih posameznih elektronskih komponent in blokov, ki predstavljajo neko elektronsko vezje.

    SIMPLIS za opis uporablja modele, ki predstavljajo linearne približke diskretnih intervalov (PWL- Peacewise Linear) obnašanja tega elementa. Takšna analiza je 10 do 50-krat hitrejša od Spice simulatorja, najpogosteje pa se uporablja v energetski elektroniki.

    Spice modeli se večinoma lahko dobijo na straneh proizvajalcev komponent, programi sami pa ponavadi tudi omogočajo, da sami kreirate svoje komponente in določate njihove parametre. Najpomembnejše pri izbiri programa za simulacijo je, da vam omogoča izdelavo lastnega modela, tako da lahko z nekaj truda simulirate delovanje skoraj vsakega elektronskega vezja.

    Celotni članek

    Programi za simulacijo električnih vezij (1)
    2009_SE167_25